Pastato sandarumo testas

Šiame straipsnyje pasakojama apie tai, kas yra Sandarumo testas, kaip jis atliekamas, kokiu laiku geriausia jį atlikti ir kam reikalingas.

NTpatikra

12/18/20242 min read

Pastato sandarumo testas – tai pastato tyrimas, kurio metu identifikuojamos nesandarios pastato vietos ir nustatomas bendras sandarumo lygis.

Kodėl prieš perkant namą verta atlikti sandarumo testą?
Informaciją apie perkamą pastatą pirkėjai paprastai gauna tik iš pardavėjo, tad pasitikėti juo ar ne – kiekvieno individualus sprendimas. Kartais pasitaiko ne visai sąžiningų pardavėjų, kita vertus, ne visi meistrai sandarinimo darbus atlieka kokybiškai. To netikrinus, vėliau gali laukti didelės išlaidos, nes norint ištaisyti tokį broką teks atlikti kai kuriuos apdailos demontavimo darbus ir žinoma, prireiks remonto.
Siūlome nerizikuoti ir prieš įsigyjant namą atlikti sandarumo testą. Taip sužinosite pastato sandarumo rodiklius, problemines/nesandarias vietas. Gavę rezultatus apie pastato sandarumą, pirkėjai gali įvertinti pastato sandarinimo darbų kokybę, būsimas remonto bei sandarinimo darbų išlaidas ir lengviau priimti sprendimą – ar verta investuoti papildomų lėšų, ar verčiau paieškoti kito objekto.

Derantis dėl būsto kainos namo sandarumo būklė yra svarus argumentas !

Kaip atliekamas sandarumo bandymas?

  • Pasirenkamos vienos iš išorinių pastato durų ir jose sumontuojamos „pučiančios durys“, t.y. įranga, sukurianti slėgių skirtumą tarp pastato vidaus ir išorės. Užsandarinamos natūralios traukos vietos – kanalizacija, vėdinimo sistema ir kt., uždaromos durys bei langai.
    Sandarumo testas pradedamas į pastato vidų pučiant orą ir patalpoje keliant slėgį. Natūralu, kad oro perteklius per nesandarias vietas ima veržtis į lauką. Speciali programa apskaičiuoja ir užfiksuoja nustatytas reikšmes.

  • Antras sandarumo testo etapas vykdomas atliekant atvirkštinius veiksmus, t. y. oras pučiamas ne į vidaus patalpas, bet iš patalpų į lauką, taip patalpoje sudarant žemesnį nei atmosferinis slėgį.

  • Galiausiai apskaičiuojamas abiejų bandymo etapų vidurkis ir išgryninamas pastato sandarumo rodiklis.

  • Pasitelkus dūmų testą bei vėjo greičio matuoklį, identifikuojamos nesandarios pastato vietos, jos įvertinamos bei pateikiami siūlymai tiems defektams pašalinti.

  • Baigę darbus užsakovui pateikiame protokolą, detalią ataskaitą su visais atliktais skaičiavimais bei gautu sandarumo rodikliu n50.

  • Sandarumo bandymas turi būti atliekamas pagal LST EN ISO 9972_2015 Standartą ir statybos reglamento reikalavimus STR 2.01.02:2016 „PASTATŲ ENERGINIO NAUDINGUMO PROJEKTAVIMAS IR SERTIFIKAVIMAS“

Pirminis sandarumo testas

Pirminį sandarumo testą naudinga padaryti dar prieš atliekant vidaus apdailą, kad nustačius nesandarias pastato vietas būtų galima lengvai ir patogiai atlikti sandarinimo darbus.

Atlikus pirminį pastato sandarumo testą, patarsime ir pasiūlysime, kokiomis medžiagomis būtų geriausia atlikti sandarinimo darbus.

Sandarumo testas energetinio naudingumo sertifikavimui

Kad atlikti energetinio namo sertifikavimo darbus, A, A+, A++ klasei, reikalinga atlikti sandarumo bandymą. Šį bandymą gali atlikti tik akredituotos fizikinių tyrimų laboratorijos.

Išimtis yra taikoma B energetinės klasės namams, asmenimis kurie pastato atnaujinimui arba projektavimui naudojasi Europos sąjungos lėšomis pvz. naudojamasi APVA parama (Fizinių asmenų vieno ar dviejų butų gyvenamųjų namų atnaujinimas (modernizavimas)). Tokiu atveju, taip pat yra privaloma atlikti pastato sandarumo bandymą, tačiau šiektiek guodžia tai, kad B klasei pasiekti n50 rodiklis turi būti nedidesnis nei 1,5 kai tuo tarpu A+ ir A++ klasei reikalaujama n50 nemažiau 0,6. Plačiau STR 2.01.02:2016

SVARBU: sandarumo testo protokolas galioja tik 1 metus nuo bandymo atlikimo datos. Tai reiškia, kad energetinio naudingumo sertifikatą reikalinga atlikti nevėliau kaip per 1 metus nuo sandarumo bandymo protokolo išrašymo datos.

Sandarumo reikalavimai
Sandarumo reikalavimai

Ištrauka iš STR 2.01.02:2016

kiek kainuoja sandarumo testas
kiek kainuoja sandarumo testas